תקשורת בין אישית היא בדרך כלל הרבה יותר מורכבת מכפי שהיא נשמעת. בעוד שרוב האנשים יכולים לדבר כמעט עם כל אחד, תקשורת יעילה, תוך שימוש בכלי תקשורת אסטרטגיים בינאישיים, זקוקה למחקר והכנה. מפתיע להיווכח כמה פעמים אנשים נכשלים באמת בתקשורת עם אחרים. רכישת מיומנויות וידע תקשורת בינאישית מסיעת לשיפור התקשורת עם חברים לעבודה, חיזוק קשרים חברתיים, ותקשורת משפחתית.

תקשורת שאינה מילולית

למד את הסימנים הלא מילוליים הרגשיים הנפוצים בתקשורת תוך כדי דיבור או האזנה. מדענים מסכימים כי כשאדם אינו דובר אמת, הוא נוטה להשפיל את עיניו או להניען למעלה ושמאלה. כשאדם זוכר אירוע בקלות ובכנות, הוא מניע את עיניו למעלה וימינה או מתבונן ישר קדימה.

כשאדם מתקשר לזכור משהו או אינו בטוח שהוא נכון, הוא יניע את עיניו כלפי מטה וימינה. כשהוא חולק על דבריו, הוא יקשיב וידבר עם עיניים מושפלות ומבט לשמאל. אלו הם סימנים שאינם מילוליים הקשורים לתפקודי החלקים הימניים והשמאליים במוח.

הקשבה ממוקדת. תרגול הרגל התמקדות באדם כשהוא מדבר אליך. להפסיק לנוע. להתבונן בעיניים. להקדיש את כל תשומת הלב והמיקוד. התנהגות זו תשפר את הסיכוי לשמוע את המילים הנאמרות, ותשלח מסר של הקשבה ממשית ומתעניינת במה שיש לדובר לומר.

התמקדות בדיון. האזנה ושמיעה הן שתי מיומנויות נפרדות. ניתן להאזין לדיבורים רבים, אבל יתכן שלא ממש שומעים את מה שנאמר. דיון ממוקד פירושו כיבוי ההערות האישיות, שקט נפשי והימנעות מתגובות בזמן שהדובר מדבר. אתה צריך להיות במצב של שומע ולא במצב של "אני חושב על מה שאני מרגיש בזמן שאתה מדבר". אינך יכול לשמוע ולדבר בו זמנית.

הפרעות עדינות. אם אתה מרגיש את הצורך לזכור משהו שזה עתה נאמר, בקש רשות להשהות את הדובר לרגע כדי לרשום את דבריו. כך יקבל הדובר תחושה שאתה באמת מקשיב. ניתן גם להשתמש בשיטה זו על מנת לנתק או להאט דברן כפייתי.

בדיקת מידע. כשמישהו אומר משהו בעל חשיבות שדורש את תגובתך או הסכמתך, כדאי שתבין באמת את מה שהוא מרגיש או מבקש ממך לעשות. בדוק ששמעת את מה שנאמר. למשל, "עכשיו, תן לי להיות בטוח שאני מבין אותך, אתה אומר..." אם טעית, הדובר יתקן אותך לפני שתביע תגובה שלילית.

כוח המגע. הושט יד וגע באדם בזמן שהוא או אתה מדברים כדי לסייע "למכור" רעיון או להדגיש נקודה. למרות שזה לא תמיד מתאים לגעת באנשים אחרים במהלך שיחה, כשזה מתאים, זה יכול להיות מאוד חזק. אנשים רבים יזכרו ויתחברו עם משהו שאמרת שניות ספורות בלבד לאחר שהושטת יד ונגעת בהם בזרוע או בכתף. תקשורת בדרכי שלום ונועם מיישרת את ההדורים בכל עימות ומאפשרת חיי שלום, אהבה ושלווה.

בנוסף אולי תאהב:

ערוצי תקשורת – התמודדות עם בעיות תקשורת

תקשורת בין אישית בעבודה – סוגי תקשורת במקום העבודה