חגים עשויים להציב עומס על מערכת יחסים זוגית. גם הקשרים החזקים ביותר ניתנים להשפעה תחת לחץ בתקופת החגים. טיפול זוגי וטיפול משפחתי מלמד בני זוג ליהנות יחד מהחגים, לבלות זה עם זה ועם המשפחה וחברים, ולדון באופן פתוח וכנה לגבי הדרך בה כל אחד מהם מעדיף לבלות את החגים והחופשות. בעוד שהחגים משנים את השגרה, ניתן לעבוד על תכנית משותפת מהנה לעבור את החגים. הטיפול מלמד את בני הזוג שעם קצת מחשבה ותקשורת נכונה, ניתן ליצור יחד תכנית מתאימה.

הבנת הצרכים

בני הזוג מחליטים ביחד על ביקורי המשפחות, תכניות האירוח ויציאה לחופשות. לא משנה מה התצורה, שני בני הזוג צריכים להיות מרוצים מההחלטות המתקבלות. אם אחד הצדדים אינו שבע רצון, יש לבדוק יחד מה ניתן לשנות. ההיבטים אותם יש לקחת בחשבון הם נסיעות ארוכות או יקרות מידי, עומס העבודה לארח את כולם, או העדפה לחופשה שקטה במקום מפגש משפחתי.

כשיודעים מה צריך לשנות, ואלו נושאים פתוחים לדיון, ניתן להבין את "עלות" השינוי העלולה להשפיע על היחסים המשפחתיים, ולהחליט אם זהו מחיר אותו מוכנים לשלם. כשמתקשרים נושאים אלו באופן פתוח וכנה, מבינים עם המחיר "שווה" את השינוי או שלעיתים עדיף להמשיך עם התכנית הרגילה.

יצירת התרחיש האידיאלי

על בני הזוג להחליט את מי הם באמת רוצים לראות, באיזו מסורת אהובה הם מעוניינים להשתתף, וכמה זמן להקדיש לכל ביקור. משהושגה הסכמה לגבי התרחיש האידיאלי, הגיעה העת להציג שינויים אלו בפני בני המשפחה, לצפות לתגובותיהם, ולטפל במצב בדיפלומטיות. על בני הזוג להיות מוכנים להציע הסברים לגבי הצורך בשינוי, למשל "אנחנו ממש נהנים לראות אתכם, אבל השנה החלטנו לבחור בילוי חג שונה".

יתכן שבני המשפחה יהיו מופתעים, נרגזים, פגועים או שירגישו דחויים. לכן על בני הזוג להבטיח שחברתם אהובה בדרך כלל ("אנחנו בטוחים שנתגעגע לדגים של אימא השנה!"), להציע אפשרויות בילוי משותפות חלופיות, ולציין אירועים קרובים בהם ניתן יהיה להיפגש.

אם ההחלטה המתקבלת היא שלא להשתתף באירועים משפחתיים, יש לדאוג ליציבות מערכת היחסים הזוגית והמשפחתית, ולמצוא דרכים להיות נוכחים בחיי היומיום המשפחתיים בפועל. מומלץ להתקשר אל בני המשפחה, לתקשר את האהבה כלפיהם, ולגרום להם להרגיש אהובים.

עם תקשורת כנה ותכנון קפדני מראש, בני הזוג יכולים ליהנות מהחגים בדרך הייחודית להם, כשכולם מרוצים. טיפול משפחתי מסייע לבני הזוג לקחת את הזמן על מנת למצוא פתרון שעובד עבור שניהם ועבור בני המשפחה.

בנוסף כדאי לקרוא על:

בעיות בנישואין בעקבות החגים

דילמות החגים – איך להתמודד עם נושאים משפחתיים

טיפול להתמודדות עם השפעת החגים על הזוגיות