טיפול ריפוי בתנועת ריקוד הוא צורה טיפולית של ריפוי באמצעות אמנויות, הכרוכה בשימוש בתנועה וריקוד לריפוי מצבים שונים, כגון התנהגות, מצבים פיסיים, קוגניטיביים, רגשיים וחברתיים. הטיפול נוצר במהות על פי הרעיון לפיו תנועה ורגש מחוברים יחדיו. המטרה הסופית של הטיפול היא השגת איזון בריא בנוסף לתחושת שלמות.

במשך מאות שנים, ריקוד היווה גישה לביטוי עצמי. יחד עם זאת, פיתוח הריקוד והתנועה כצורת טיפול נחשב להתקדמות חדשה. התיאוריות העיקריות של הטיפול בריקוד נוצרו במקור בבריטניה, אם כי קיימות גם השפעות אמריקאיות משמעותיות רבות על שיטה זו. מריאן צ'אנס, רקדנית וכוריאוגרפית נחשבת למייסדת הראשית של מה שידוע כיום כטיפול בריקוד בארצות הברית. בשנת 1942, צ'אנס יישמה את השימוש בתנועת ריקוד עם תלמידים בשיעורי הריקוד שלה והבינה את ההשלכות העצומות שלו על הרווחה הכללית. בשנות השבעים, מטפלים אמריקאים השתכנעו שוב להשתמש בטיפולי מחול ותנועה, ובכך לסווג את השיטה כסוג של פסיכותרפיה.

ריפוי בתנועת ריקוד נהוג ומיושם במקומות שונים, כגון מרכזי גמילה מהפרעת אכילה, הגדרות רפואיות וחינוכיות, ותוכניות קידום בריאות אחרות. צורות מיוחדות של שיטה זו הוכחו כמסייעות בסוגים שונים של מחלות ומוגבלויות. מטפלי ריקוד בדרך כלל עובדי עם אנשים בגילאים שונים ומשלבים את הידע של המטופל עם תנועת גוף וביטוי בהיבטי ייעוץ ופסיכותרפיה. תנועה היא השיטה העיקרית בה משתמשים מטפלי ריקוד להתבונן, להעריך ולהחיל התערבות טיפולית.

סוגים נפוצים של שיטה זו כוללים 'פסיכותרפיה בתנועה' וה'טיפול בריקוד' הפשוט. לא קיים סוג אחד של טיפול קבוע. חלק מהתוכניות משתמשות בריקודים מסורתיים כמו ריקודים סלוניים או סלסה, ואילו אחרים משתמשים בתרגילים קרובים יותר ליוגה המסייעים למתוח, לחזק ולהרגיע את הגוף.

שימושים של ריפוי בתנועת ריקוד

שיטה זו משמשת בתהליך ריפוי נרחב של הפרעות ומחלות, והוכחה כפרקטיקה טיפולית יעילה. כשמבוצע בה שימוש לטיפול בהפרעות אכילה, המטופלים מקבלים הזדמנות להשתמש בתנועות הריקוד כמוצא מילולי ויצירתי לביטוי מחשבות ורגשות חבויים.

ריפוי בתנועת ריקוד מועיל גם לסובלים מהפרעות אכילה משמעותיות יותר, ומסייע לשינוי עיוותים בדימוי גוף. הריפוי מעודד גם את אוכלוסיית מטופלים זו בהתחזקות כללית של ההערכה העצמית, תוך עמידה בצרכים פיסיים ורגשיים. שיטה זו הוכחה גם כשיטה יעילה של פסיכותרפיה לאוטיזם, לקויי למידה, מחלות פיגור שכלי, הפרעת דחק פוסט טראומטית ופרקינסון.

בנוסף כדאי לקרוא על:

סקירת שיטת ריפוי באמצעות תנועת ריקוד

ריפוי בריקוד למצבים רפואיים